Zadaniem turbosprężarki jest zwiększenie mocy silnika bez podnoszenia jego wagi i większego zużycia paliwa. Jest to możliwe dzięki maksymalizacji ciśnienia powietrza docierającego do cylindrów silnika, przez wykorzystanie do tego energii wylatujących spalin. Do czego służy i jak działa turbosprężarka?
Głównym problemem w uzyskaniu wyższej mocy silnika nie jest dostarczenie większej ilości paliwa, tylko tlenu niezbędnego do jego spalenia. I właśnie do tego zadania została stworzona turbosprężarka. Składa się ona z turbiny i sprężarki, które najpierw odzyskują energię z wylatujących spalin (turbina), a następnie wykorzystują ją do sprężenia powietrza docierającego do cylindrów (sprężarka).
Działanie turbosprężarki jest dość proste. Gorące gazy wylotowe napędzają wirnik turbiny (po czym są wydalane przez układ wydechowy), a ruch turbiny poprzez wał zostaje przesłany do wirnika sprężarki, który spręża powietrze, wpadające do silnika przez dolot i filtr. Umożliwia to poprawę warunków spalania paliwa, zapewniając większą moc silnika, bez wzrostu zużycia paliwa. Żeby dodatkowo zwiększyć wydajność sprężarek, w nowszych modelach znajduje się także intercooler, który schładza powietrze zgrzane po sprężeniu, tak aby zapewnić mu optymalną temperaturę spalania.
Jakie są zalety turbosprężarki?
Nowoczesne turbosprężarki mają dwie bardzo ważne właściwości. Po pierwsze zwiększają moc silnika, dzięki czemu nowe auta mają lepsze przyśpieszenie i są bardziej dynamiczne. Po drugie poprawiają jakość spalania samego paliwa, dzięki czemu możliwa jest redukcja emisji szkodliwych substancji i mniejsze zużycie paliwa. Druga z tych własności ma szczególne znaczenie dla producentów, którzy stają przed koniecznością dostosowywania parametrów swoich samochodów do coraz ostrzejszych norm środowiskowych.