Jak dbać o automatyczną skrzynię biegów?

Samochody z automatycznymi skrzyniami biegów

Samochody z automatycznymi skrzyniami biegów stają się coraz popularniejsze. Wzrost sprzedaży zawdzięczają nie tylko wygodzie, ale także poprawie parametrów jazdy. Niestety, wciąż ich minusem jest ryzyko kosztownych napraw skrzyni. Co więc zrobić, żeby jak najdłużej cieszyć się sprawnym automatem?

Jeśli chcemy uniknąć napraw automatycznych skrzyni biegów, musimy o nie odpowiednio dbać. Pierwszą ważną rzeczą jest zapewnienie skrzyni odpowiedniej temperatury oleju przekładniowego. Ma to największe znaczenie w trakcie zimowej eksploatacji, gdy konieczne jest rozgrzanie skrzyni przed intensywną pracą. W tym celu unikajmy gwałtownego przyśpieszania i jazdy wymuszającej raptowną zmianę biegów zaraz po odpaleniu auta.

Niestety, niska temperatura jest tak samo szkodliwa dla skrzyni jak zbyt wysoka. Dlatego, podczas długotrwałej podróży unikajmy też bardzo dużych prędkości utrzymywanych przez długi czas i starajmy się spokojnie eksploatować samochód. Jeśli jeździmy w trybie sportowym i obawiamy się, że mogliśmy przegrzać skrzynię, lepiej zrobić wymuszony godzinny postój niż spowodować kosztowną awarię automatycznej skrzyni biegów.

Nie lekceważ uszkodzeń

Naprawa automatycznej skrzyni biegów nie należy do najtańszych, ale zdecydowanie droższa jest jej wymiana. Dlatego jedną z podstawowych zasad użytkowania aut z automatem jest natychmiastowe zgłaszanie się z awarią do serwisu. Nowoczesne skrzynie same potrafią przełączyć się w tryb awaryjny, ale nie zwalnia nas to z ostrożności. Jeśli w trakcie jazdy zaobserwujemy brak zmiany biegów albo poślizgi w trakcie zmian, natychmiast zgłośmy się do specjalistów. Jeżdżenie z nawet niewielką usterką przy automacie może skutkować potężną awarią i kosztowną naprawą.

Jak jeździć z automatem?

Automatyczna skrzynia biegów wymaga od kierowców rozsądnej jazdy. Jeśli będziemy za każdym razem ruszać spod świateł z maksymalnie wciśniętym gazem, spowoduje to maksymalnie naprężenie elementów podczas ruszania. Jeśli chcemy dłużej cieszyć się sprawną skrzynią, najpierw zwolnijmy hamulce, a później powoli wciskajmy pedał gazu, aby nabierać stopniowo prędkości. Najgorszym rozwiązaniem jest ruszanie przy jednoczesnym wciśnięciu gazu i hamulca, to najkrótsza droga do zniszczenia automatycznej skrzyni.

Pamiętajmy też, żeby unikać gwałtownych zmian kierunku jazdy z przodu w tył i na odwrót. W trakcie jazdy starajmy się także używać tylko jednej stopy, dzięki temu unikniemy równoczesnego wciśnięcia hamulca i gazu. Nie kombinujmy lewą nogą, nawykłą do sprzęgła, nauczmy się, że ma odpoczywać i nie bierze udziału w jeździe.

 

AUTO ZASTĘPCZNE
Na Czas naprawy