W trasie sprawne hamulce są bardzo ważne, ponieważ to od ich skuteczności zależy szybkość hamowania w sytuacjach zagrożenia. Wyjaśniamy, jakie są najczęstsze przyczyny awarii hamulców, jakie zachowanie samochodu może zwiastować zbliżającą się usterkę i jak sobie radzić z awarią układu hamulcowego w aucie.
Usterki układu hamulcowego stwarzają poważne zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Oprócz nadmiernej prędkości, to właśnie sprawność hamulców w dużej mierze decyduje o długości drogi hamowania. Jak sprawdzić stan hamulców?
Wyciek płynu
Jedną z częstszych usterek hamulców jest wyciek płynu spowodowany z reguły skorodowanymi albo uszkodzonymi przewodami hamulcowymi. Żeby temu zapobiec, należy regularnie kontrolować poziom płynu hamulcowego. Każdy jego znaczący ubytek może świadczyć o wyciekach i należy go jak najszybciej skontrolować w serwisie samochodowym.
Inną przyczyną awarii układu hamulcowego jest zagotowanie płynu hamulcowego. Może ono nastąpić na przykład podczas długiego, stromego zjazdu. Jest on śmiertelnie niebezpieczny, ponieważ nagle tracimy zdolność do hamowania. Żeby temu zapobiec, zjeżdżając w dół powinniśmy odciążać układ hamulcowy przez tzw. hamowanie silnikiem, czyli włączanie niższego biegu i utrzymywanie silnika na dość wysokich obrotach. Dzięki temu opór silnika będzie wspomagał hamowanie. Hamując silnikiem nie tylko oszczędzamy klocki i płyn hamulcowy, ale także zmniejszamy zużycie paliwa.
Przyczyną zagotowania się płynu może być również jego wiek. W trakcie użytkowania płyn wchłania dużą zawartość wody, co drastycznie obniża temperaturę jego przegrzania. Symptomem „gotowania płynu” jest zapadnięcie pedału hamulca powodujące utratę możliwości hamowania.
Uszkodzone klocki
Na zmniejszenie efektywności hamowania wpływają również mocno zużyte albo uszkodzone klocki hamulcowe, które w skrajnych przypadkach mogą nawet wypaść z zacisków. Klocki mogą wypaść np. po najechaniu na dużą dziurę w jezdni.
Nie lekceważ pogarszającego się stanu hamulców
Pamiętaj, że kiepskiego stanu hamulców nie można lekceważyć. Jeśli zauważysz jakiekolwiek symptomy ich zużycia, powinieneś bez zwłoki udać się do najbliższego serwisu samochodowego. Szczególnie jeśli wybierasz się w dłuższą podróż.